Destinasyon Bilgisi

Marmaris’ten yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alan Selimiye, çevresindeki dağlar sayesinde göle benzeyen, ılık, durgun ve sakin bir deniz, sessizlik, huzur sunan şirin bir balıkçı köyü aynı zamanda Türkiye’nin önemli yat limanlarındandır. En yakın havalimanı Dalaman Havalimanı olup yaklaşık 134 km mesafededir.

1391 yılında Osmanlı topraklarına katılmış. Cumhuriyetin ilanından sonra ise ulaşım kolaylaşmış ve köy bugünkü yerleşim yerine kaymış. Selimiye Girit kökenli Türklerin yerleştiği bir köy olmasına rağmen aslında genelde Türkmen Yörük kültürü hâkim. Buradaki havadaki oksijen bolluğu nedeniyle köyde 100 yaşını aşan çok sayıda kişi yaşıyor.

Selimiye'nin çevresindeki gezilebilecek yerler aşağıda detaylandırılmıştır.


Bozburun

Selimiye-Bozburun: 9km

Bozburun, Marmaris genelindeki ağaçlı ve yeşil yapıya karşın çorak ve gri görünümüyle isminin hakkını vermektedir. Bozburun daha çok yat ve gulet tersaneleri ile bilinir. Mavi turun simgesi motorlu ahşap guletler burada inşa edilmektedir. Bölgede bu amaçla pek çok atölye bulunmaktadır. Bozburun, keşfedilmeyi bekleyen çevre koylarıyla da meşhur olup yat ve botların uğrak noktalarından biridir. Aynı zamanda Larymna antik kenti sınırları içerisindedir. Kıyılarındaki mavi turkuaz renkli sularında batıklardan dalgıçlar tarafından yüzeye çıkarılan amforalar dâhil her türlü nesne Bozburun’un geçmişte önemli bir ticaret limanı oluşunun kanıtıdır.

Bozburun

Hisarönü

Selimiye-Hisarönü: 23,4km

Sığ denizi, kiremit rengi kumu ile dikkat çeken Hisarönü, denizinin özellikleri ve çoğunlukla denizden karaya doğru rüzgâr alan konumuyla sörf yapmak içinde uygun bir adres oluyor. Harika doğasının tadını çıkarmak için doğa yürüyüşü yapanları, antik kentlerin kalıntılarıyla dolu sürprizler bekliyor. Binicilik sporu açısından da oldukça gelişmiş olan Hisarönü, pek çok Restoran ve kafesiyle yeme-içme konusunda da ziyaretçilerini memnun kılmayı başarıyor.

Hisarönü

Orhaniye / Kızkumu

Selimiye-Orhaniye/Kızkumu: 16,3km

Sığ denizi, kiremit rengi kumu ile dikkat çeken Hisarönü, denizinin özellikleri ve çoğunlukla denizden karaya doğru rüzgâr alan konumuyla sörf yapmak içinde uygun bir adres oluyor. Harika doğasının tadını çıkarmak için doğa yürüyüşü yapanları, antik kentlerin kalıntılarıyla dolu sürprizler bekliyor. Binicilik sporu açısından da oldukça gelişmiş olan Hisarönü, pek çok Restoran ve kafesiyle yeme-içme konusunda da ziyaretçilerini memnun kılmayı başarıyor.

Orhaniye

Osmaniye

Selimiye-Osmaniye: 21,1km

Bölgenin en yüksek konumunda bulunan Osmaniye Köyü,çamlarla çevrili,sevimli,küçük bir yerleşim yeridir.Az sayidaki nüfusu,hayvancılık ve özellikle dünya çapında tanınan çam balının üretimiyle,arıcılıkla uğraşır. Dünya'daki çam balı üretminde söz sahibi olan Ege Bölgesi'nin şirin köyü ,bu lezzeti tatmak isteyenlerin de uğramadan geçmediği bir durak noktasıdır.

Osmaniye

Taşlıca

Selimiye–Taşlıca Köyü: 18,2 km

Bozburun'un en uzak konumdaki köyü Taşlıca,muhtesem denizi ve Simi Adası manzarasıyla dikkat çekiyor.Doğa yürüyüşü meraklıları için çekici rotalar sunan Taşlıca'ya komşu Söğüt ise denizden biraz daha içeride kurulmuş bir köy olmasına rağmen sınırları içerisinde kalan Saranda Koyu'nun denizinin güzelliği ve sunduğu eşsiz gün batımı manzarasıyla bölgeye gidenlerin görmeden geçmedikleri bir başka güzellik oluyor.

Taşlıca

Turgut

Selimiye–Turgut Şelalesi: 11km

Turgut özellikle köyde dokunan halıları görmek ve sıcak yaz günlerinde 3-4 metre yükseklikten dökülen Şelale'nin buz gibi sularında serinlemek amacıyla tercih ediliyor.Sahip olduğu tarihi ve doğal zenginlikler nedeniyle “sit” alanı ilan edilerek koruma altına alınmış. Çevresi, bölgenin karakteristik ağacı olan kızılçam ile kaplıdır. Köye halı almaya giden turistler için halı dokuma,iplik yapma,kök boyayla renklendirme gibi aşamalarında anlatıldığı gösteri havasında etkinliklerde yapılıyor.

Turgut

Bayır

Selimiye–Bayır Köyü: 15,3km

Bayır köyü ziyaretçilerini girişinde 2 bin yaşında olduğu tahmin edilen dev çınar ağacı ile karşılıyor. Yöre halkı çınar ağacının etrafında 3 kez dönüldüğünde sağlıklı ve uzun bir yaşama kavuşlacağına inanıyor. Köy meydanında çeşit çeşit bal türlerinin, keçiboynuzu pekmezinin, kavrulmuş yer fıstığı ve bademin, ağaç oyması elişlerinin satıldığı tezgâh ve dükkânlar bulunuyor. Truva’yı kuşatan Akha ordularının hekiminin evlenerek bölgeye yerleşmesinin ardından köy Syrna adıyla tarih sahnesine çıkmış. Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı egemenlikleri yaşayarak günümüze kadar gelmiştir. 

Bayır

Datça/Knidos

Selimiye–Datça/Knidos: 106km

Bir kıyısı Akdeniz diğer kıyısı Ege Denizi'nin sularıyla yıkanan Datça yarımadası doğa harikası 52 koya ev sahipliği yapıyor. Datça'nın uç noktasında yer alan Knidos Antik Kenti ise M.Ö 2000'li yillarda kurulmuş bir Karia Kenti olarak görkemini günümüze ulaşan kalıntılarıyla gösteriyor. Kentte bulunan biri Apollon'a diğeri ise Afrodit'e adanmış iki tapınağın izleri hala görülebiliyor.

Knidos

Akyaka/Gökova

Selimiye–Akyaka/Gökova: 70,4km

Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki  Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova körfezinin doğu ucundadır. Marmaris  ile Muğla’yı birleştiren yolun yaklaşık olarak orta noktasında bulunan Akyaka Beldesinin nüfusu kışın 1500 dolaylarında olup, yaz aylarında 3-4 bine ulaşmaktadır. Gökova körfezinin bittiği yerde, 1000 m.lik Sakartepe dağı ile kuzeyden, Gökova ovası ile güneyden kuşatılan Akyaka, bu konumu ile belki de Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. “Gökova” ovasının sazlıklarına gelen yüzlerce değişik kuş çeşidi ile Akyaka ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunar.

Akyaka

Amos

Selimiye-Amos: 29,6km

Kumlubük beldesindeki Turunç sokağında yer alan muhteşem Amos Koyu, denizinin güzelliği ile olduğu kadar denizin kıyısındaki dik sahilin güneyinde yer alan Asarlık Tepesi üzerine kurulu antik şehri ile de hatırı sayılır bir ün elde etmiştir. Amos, Helen dilinde 'Ana Tanrıça Tapınağı' anlamına gelmektedir. Bu küçük ve sevimli koy, rengarenk çakıl taşları ile dolu uzun plajı ve masmavi berrak denizi ile son yıllarda tüm yerli ve yabancı turistlerin buluşma noktası haline gelmiştir. 

Amos