Selimiye Hakkında

english

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Selimiye köyü, Hisarönü körfezinin en güzel koylarından biri. Çeşmelerinden, musluklarından kaynak suyu akan Selimiye'de ahşap tekne, arıcılık, zeytincilik, bademcilik, hayvancılık ve balıkçılık yapılıyor. Dağları badem, zeytin, çam ve kekik lerle kaplı olan Selimiye aynı zamanda yerli ve yabancı yatların, mavi yolculuk teknelerinin uğrak yeridir.

Selimiye, şehir yaşamından yorulanlara, tertemiz havatsı ile ziyaretçilerine her gıdanın en doğalını yeme imkanı sağlıyor.
Dağlarla çevrili bu güzel koy ayrıca göl manzarasını andıran durgun ve tertemiz deniziyle dikkat çekiyor. Günün her saati dağ ve deniz manzaralarının en güzelleriyle karşılaşıyorsunuz.


Çevrede Görülecek Yerler

Hisarönü Körfezi´nde günübirlik turlara katılırsanız, ilk durak "Kamelya Adası". Selimiye çıkışından itibaren çok ilginç bir kaya yapısına sahip tepeleri solunuzda bırakıp 45 dakika süren deniz yolculuğuyla ulaştığınız Kamelya adası sahili, yatların tercih ettiği içilesi temizlik ve berraklıkta bir denize sahip. 30 metre dip görüşe imkan veren denizin sahilinde her yaşta insanın tırmanabileceği seviyede bir manastır var. Siyah, beyaz, gri deniz taşlarından döşenerek yapılmış manastır tabanındaki dev mozaik, üzerine yatıp tarihle bütünleşmek isteyen turistlerle dolu. Her açıda başka güzellikler sunan ada, fotoğraf tutkunlarının kolay ayrılamayacağı özellikler taşıyor.

Aşk Adası "Dişlice"

Tekneler hareket ederek bir başka adaya, "Dişlice"ye de geçiyorlar. "Keşke daha önce görseydim" dedirttiren vahşi cazibeye sahip ada, denizden çıkmış diş diş görünümüyle adeta alt damağı andırıyor. Anıt kayalarla dolu, ortasından geçit veren ada, yıllar süren sarı-turuncu bazı yosun türleri ile kaplı renkli bir görünüm kazanmış. Volkanik labirentlere sahip Dişlice Adası´na, aralarındaki girintilerle gizlenmeyemüsait oluşu nedeniyle "Aşk Adası" deniliyor. Adanın Bencik yönüne bakan arka yüzü, durgun koylara ve minik plajlara sahip. Günübirlik tekne ve yatların deniz molası verdikleri koylar, gelenler getirdikleri çöp ve ambalajları beraberinde götürdükleri için henüz kirlenmemiş.

Ancak hatırlatmak gerekir ki, fotoğraf tutkunları yükseklere tırmanmak isterlerse lastik ayakkabı giyip çok dikkatli olmalılar. Günübirlik turlarda Kamelya ve Dişlice Adası´ndan başka "Antik Batık Mevkii", Balıkaşıran Bencik, ınbükü, Keçibükü, Orhaniye, Kızkumu, denizden görebileceğiniz yerler. Bayır Köyü, anıt ağaçlar, Turgut Köyü´nün şelalesi, çiftlik sahili, Bybossos antik kalıntıları yine bir saat içinde karadan ulaşılabilen yerler arasında. 
 
 
 
    webmaris